Poradňa 13. 9. 2016
Posledné zvyšky snehu sú už dávno preč, šál ste si už nedali ani nepamätáte a čižmy zaberajú už len miesto v skrinke na topánky? Prišiel čas uskladniť zimné oblečenie a dať priestor tomu jarnému. Poradíme vám, ako na to, aby aj ďalšiu zimu vyzeralo ako nové.
Keď naposledy oblečiete váš obľúbený sveter a zimnú čiapku, všetko určite vyperte. Možno vás láka možnosť nechať túto činnosť až na jeseň, to ale neodporúčame. Moderné pracie prášky obsahujú mnoho prísad, ktoré vlákna chránia, takže sú po vypratí skvele pripravené na dlhší odpočinok. Navyše ho pred uložením do skrine zbavíte zápachu a zabránite tým aj prípadnému napadnutiu moľami.
Tip na zachovanie kvality: Ak si nie ste istí, ako prať vašu zimnú bundu alebo hebký sveter, určite sa riaďte radami na všitej visačke. Netušíte, čo všetky tie obrázky znamenajú? Napísali sme pre vás vysvetlenie všetkých symbolov údržby.
Pri niektorých materiáloch je lepšie prenechať túto činnosť čistiarňam. Či už sa jedná o vlnený kabát alebo napríklad softshellovú bundu - v čistiarni poznajú šetrné postupy a tkaninu aj naimpregnujú. Údržbu luxusného vlneného kabáta či drahšej lyžiarskej bundy sa určite oplatí nechať na odborníkov.
Tip proti moliam: Pridajte do skrine vrecúško s levanduľou, škoricou, klinčekmi alebo rozmarínom. Odpudzuje mole, a navyše vašu skriňu aj oblečenie prevonia.
Ak ukladáte na letný spánok aj vaše funkčné oblečenie, musíte si dať pri praní pozor, aby ste neporušili jeho špeciálne vlastnosti. Prečítajte si, ako prať funkčnú bielizeň.
Či už vlastníte funkčnú zimnú bundu alebo kožené topánky, určite si po dlhej zime zaslúžia impregnáciu.
Impregnáciu na softshell zakúpite v spreji aj v tekutej forme. Ak sa vám pošťastí, zoženiete aj prací prášok priamo na softshellové oblečenie, ktorý už impregnáciu obsahuje. Impregnáciu kúpite v obchodoch so športovým oblečením.
Tip, ako ušetriť: Pred tým, ako vyrazíte po impregnáciu do obchodu so športovým oblečením, zastavte sa najprv v pracovných odevoch. Tu je väčšinou tiež k dispozícii, a navyše niekoľkonásobne lacnejšia.
Kožené bundy, topánky aj rukavice potrebujú pred uskladnením šetrne očistiť a dôkladne namazať. Očistite ich vlhkou handričkou. Ak to nestačí, pomôže špeciálne mydlo na kožu. To zakúpite spoločne s impregnáciou v obuvi alebo koženej galantérii. Do topánok je ešte ideálne použiť antibakteriálny dezodorant.
Tip na lacnú impregnáciu: Koža potrebuje po zime premazať. Umyte ju handričkou, dôkladne namažte Indulonou a potom zotrite suchou handričkou. Indulona funguje rovnako ako drahé impregnácie, ale ušetrí vám veľa peňazí.
Pokiaľ máte v skriniach dostatok priestoru, máte naozaj šťastie. V tom prípade bundy zaveste na vešiaky, svetre, šály a rukavice jednoducho poskladajte. Do topánok dajte kopytá, aby držali tvar a koža sa nezničila.
Tip, ako nahradiť kopytá: Ak nemáte doma kopytá, jednoducho vypchajte topánky novinami.
Ak potrebujete ušetriť miesto, je vhodné použiť vákuové vrecia. Nielen, že po odsatí vaše oblečenie zníži objem až o tretinu, ale tiež bude chránené proti roztočom, moliam a vlhkosti. Vo vákuových vreciach ale v žiadnom prípade neuskladňujte páperové ani športové bundy. Odsatím vzduchu sa môžu vlákna nenávratne poškodiť.
Oblečenie tiež môžete uskladniť v škatuliach. V tom prípade je do nich vhodné pridať ešte vrecúško na pohlcovanie vlhkosti. To kúpite v každej drogérii. Ak pridáte ešte voňavé vrecúško, oblečenie zostane po celý čas svieže.
V najkrajnejšom prípade môžete zimné oblečenie uložiť aj do pivnice či do podkrovia. V takom prípade je ideálne kúpiť si uzatvárateľné boxy. Jedine tak zabránite tomu, aby si na vašom obľúbenom kabáte nepochutnali hlodavce. Do uzatvárateľných boxov pridajte pohlcovač vlhkosti aj vonnú zmes. Než zimné oblečenie uložíte do pivnice alebo do podkrovia, uistite sa, že ste box dôkladne uzavreli.
|
|
|
|
|
Rubrika
Komentáre
Zatiaľ žiadne názory