Zaujímavosti 31. 1. 2020
Vírusové ochorenia dokážu poriadne znepríjemniť život. Keď sa nakazíte chrípkou, cítite sa slabý, prakticky nepoužiteľný pre bežný život a musíte to pekne vyležať. V dobe chrípkových epidémií sa musí zvlášť zdravotnícky personál čo najlepšie chrániť pred nakazením. Tým, že ochráni seba, zabraňuje aj ďalšiemu šíreniu choroby.
Vírus je veľmi malý nebunkový organizmus, ktorý balancuje na hranici medzi živou a neživou hmotou. Dokáže sa rozmnožovať iba vo vnútri hostiteľskej bunky. Obsahuje bielkovinu (obal) a genetickú informáciu v podobe DNA nebo RNA. Vírusy sú tak malé, že sa dajú pozorovať iba elektrónovým mikroskopom a ich výskyt sa najčastejšie odhaluje prítomnosťou protilátok v tele nakazeného
Je to čeľaď vírusov, do ktorej spadajú 4 rôzne podčeľade spôsobujúce ochorenie zvierat aj ľudí. Spravidla sa jedná o bežné druhy nachladnutia, ale už sa objavili aj závažnejšie ochorenia spôsobené týmito vírusmi. Napríklad v roku 2002 to bol SARS a o desať rokov neskôr v roku 2012 sa objavil MERS.
Zatiaľ najnovší prípad závažnejšieho priebehu choroby spôsobuje od konca roku 2019 nový typ vírusu Covid-19, ktorý sa objavil na rybom trhu v čínskom meste Wu-Chan a jeho okolí, na ktoré bola uvalená karanténa. Vírus je prenosný aj z človeka na človeka.
Nie. Ale je nutné dodržiavanie základnej hygieny a dodržiavanie vydaných pokynov.
Prakticky rovnaké ako u klasickej chrípky - zvýšená teplota, kašeľ, zhoršené dýchanie a celková únava. Väčšie problémy majú ľudia so zníženou imunitou (starí a chronicky chorí). U týchto pacientov môže viesť k infekcii a zápalu pľúc, zlyhaniu ľadvin alebo dokonca k smrti.
Pokyny pre zdravotnícky personál, ktorý môže priamo prísť do kontaktu s vírusom. Títo pracovníci musia chrániť svoje oči a to uzavrenými okuliarmi alebo celotvárovými štítmi a maskami, ďalej potom používajú rukavice, vodeodolné odevy a respirátory. Tie musia spĺňať minimálne triedu FFP3 (popr. musia podliehať USA štandardu N95).
Aby odevy zabránili prenosu infekcie na zdravého človeka, musia splňovať normu EN 14126. Jedná sa napríklad o Jednorazový ochranný overal DuPont Tyvek® 500 Xpert..
Ako ochrana pred vírusmi slúžia špeciálne gumové rukavice. Tie musia splňovať normu EN 341-2:2015 a zároveň vyhovieť tiež testu ISO 16604:2004 (metóda B). Napríklad nitrilové rukavice ANSELL SOL-VEX 37-676.
Prečítajte si, ako správně vybrať pracovné rukavice. Máme pracovné rukavice pre každý obor.
Klasickým mýtom je, že obyčajná rúška vás ochráni pred nákazou.
Obyčajné rúšky nemôžu zabrániť nakazeniu zdravého človeka chorým jedincom. Môžu pomôcť iba naopak, keď ich nosí chorý a znižuje tým pravdepodobnosť nákazy druhých. Zabraňujú teda iba prieniku z vnútra von a je nutné ich často meniť. Ak ste chorý a nechcete nakaziť ostatných, môžete si tedy kúpiť aj tieto obyčajné jednorazové rúšky.
Naopak faktom je, že respirátory zabraňujú nákaze zvonku. Respirátory ale vždy vyberajte podľa filtračnej triedy. Spoľahlivo fungujú tie s označením FFP3, čiastočne potom aj FFP2. Napríklad Respirátor 3M AURA 9332+. Jedná sa ale vždy o respirátory na jedno použitie (tzn. maximálne jedna pracovná smena). Po tomto použití je potreba s nimi zaobchádzať ako s biologickým odpadom a neskladovať ich na ďalšie použitie, ale neodkladne zlikvidovať. Vždy tiež dbajte na správne nasadenie a tesnenie respirátora. Muži by mali byť oholení, pretože fúzy (a to aj krátke) výrazne znižujú utesnenie a tým výrazne znižujú schopnosť ochrany.
Pozrite si tipy ako efektívne zbaviť oblečenie vírusov a baktérií.
Rubrika
Komentáre
Zatiaľ žiadne názory