Vážení zákazníci, Vianoce sa blížia a my Vám tak ako každý rok, predlžujeme možnosť vrátenia darčekov až do konca januára 2022.
Zákaznícka podpora
+420 608 330 123
(Po-Pia, 7-15:30)
Potlač a výšivka
+420 739 054 455
(Po-Pia, 7-15:30)
Nakúpte ešte za 150.00 €
a dopravu máte zadarmo
0 0.00 €
s DPH

Poradňa 13. 11. 2018

Ako vyprať sveter

Vyprať sveter je docela veda. Takmer každému z nás sa niekedy obľúbený sveter behom prania zmenšil o pár veľkostí, zväčšil do obrovských rozmerov, zmenil farbu, prestal byť hebký alebo sa na ňom vytvorilo veľké množstvo žmolkov. Aby sa to už neopakovalo, prečítajte si náš návod ako prať svetre.


  1. Vlnený sveter
  2. Akrylový sveter
  3. Kašmírový sveter
  4. Mohérový sveter

Pred tým, než sa pustíte do samotného prania, podívajte sa na všitý štítok na svetre a zistite, z akého je materiálu. Nájdete tu tiež informáciu o tom na koľko stupňov daný materiál prať a ako ho sušiť. Ak si neviete rady s tým, čo znamenajú štítky na oblečení, prečítajte si náš článok, v ktorom nájdete všetko vysvetlené. Alebo si rovno stiahnite našu tabuľku s jednotlivými symbolmi, vytlačte a nalepte napríklad nad práčku.

Ako prať vlnený sveter

Svetre z pravej vlny si zaslúžia vašu starostlivosť nielen preto, že sú obvykle drahšie, ale tiež preto, že majú skvelé vlastnosti a nešetrným praním by ste sveter mohli poničiť.

Vlnené svetre perte ideálne v rukách, v teplej vode dosahujúcej maximálne 30 °C. Do kýbla, lavóru alebo práčky napustite vodu, pridajte trošku šetrného pracieho prášku bez bielidiel a preperte jemne v rukách. Snažte sa sveter príliš nemačkať aby ste ho neponičili.

Hneď ako sveter v rukách preperete, vodu vypustite a napustite čistú studenú vodu, v ktorej sveter znovu premáchate. Až budete mať sveter vypraný, šetrne ho vyžmýkajte a potom položte na uterák. Svetre vždy sušte vo vodorovnej polohe aby sa neprevesili.

Ak sa nechcete púšťať do procedúry ručného prania, môžete pravú vlnu prať aj v automatickej práčke na program "vlna". K tomuto kroku ale pristupujte až v krajnej možnosti.

Tip: Svetre z pavej ovčej vlny môžete prať v pracom prášku z lanolínu. Pravá vlna lanolín obsahuje - jedná sa o látku, ktorá chráni ovce pred premočením ich vlny. Váš sveter si teda vďaka tomu dlhodobo zachová skvelé vlastnosti.

Ako prať akrylový sveter

Akryl je často prezývaný ako "umelá vlna". Jedná sa o lacnejšiu variantu priadze, ktorá má veľa podobných vlastností ako pravá vlna, ale nehryzie, rýchlo schne a nemačká sa. Na druhú stranu nepohlcuje tak dobre pachy, ľahšie sa vyťahá a žmolkuje sa.

Akrylový sveter môžete prať v rukách alebo v automatickej práčke. Tak či tak však zvoľte maximálnu teplotu 30 °C. Pri voľbe vyššej teploty by sa mohlo oblečenie zraziť.

Akrylové svetre perte na šetrný prací program či v rukách, príliš ich nemačkajte pri žmýkaní a sušte ich vo vodorovnej polohe.

Ako prať kašmírový sveter

Kašmírová vlna sa získava z kašmírskych kôz, ktoré žijú v oblasti Himalájí. Jedná sa o jeden z najdrahších typov vlny. Oproti ovčej je i desaťnásobne drahší.

Aj v tomto prípade platí, že by ste sa najskôr mali podívať na všitú ceduľku a až podľa nej sa rozhodnúť ako budete kašmírový sveter prať. Vzhľadom k tomu, že kašmír je drahý, často sa na výrobu svetrov používa v zmesi s ďalšími materiálmi. V takom prípade nájdete na všitej ceduľke pravdepodobne aj návod na pranie v práčke.

Pokiaľ ale chcete zachovať kašmír ako nový, voľte radšej vždy pranie v rukách. Aj v tomto prípade perte vo vlažnej vode spoločne s šetrným pracím práškom.

Po vypraní s pracím práškom ho premáchajte v chladnejšej alebo studenej vode.

Sveter príliš nemačkajte a ani silno nežmýkajte. Ideálne ho zmotajte do klbka a jemne v rukách vymačkajte. Vysušte ho položený na uteráku aby sa neprevesil.

Tip: Ak ste si kašmírový sveter výrazne ušpinili, radšej sa nepúšťajte do jeho čistenia doma. Zaneste ho do čistiarne kde sa o neho perfektne postarajú.

Ako prať mohérový sveter

Mohérová vlna je vlákno získané zo srsti angorskej kozy. Mohérová priadza patrí medzi najluxusnejšie na svete a od ovčej vlny sa líši svojou jemnosťou a tiež tým, že sa jedná o jedno z najtepleších prírodných vlákien. Mohér sa nezráža, neškrábe a ani sa nemačká.

Napriek tomu ho perte radšej v rukách vo vode s teplotou do 30 °C s jemným pracím práškom alebo mydlom. Mohérový sveter príliš nežmýkajte, ani neprepierajte v rukách, nechajte ho jednoducho máčať vo vode. Po 10 minutách vodu vymeňte za chladnejšiu a čistú. Tento postup opakujte, pokiaľ sveter nepreperete úplne.

Mohérový sveter sušte v horizontálnej polohe, napríklad položený na uteráku.

Keď už teraz viete, ako sa starať o rôzne druhy materiálov, z ktorých sa svetre vyrábajú, kúpte si za odmenu napríklad nový sveter. Podívajte sa na naše svetre, ktoré vám zaručene padnú.

Súvisiace produkty 6

SKLADOM v utorok 2. 11. u vás
27.00 €
Detail

SKLADOM v utorok 2. 11. u vás
27.00 €
Detail

SKLADOM v utorok 2. 11. u vás
29.16 €
Detail

SKLADOM v utorok 2. 11. u vás
29.16 €
Detail

SKLADOM v utorok 2. 11. u vás
22.28 €
Detail

SKLADOM v utorok 2. 11. u vás
22.28 €
Detail

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi

Rubrika

PoradňaAutor článku
Monika Bečková Hloušková


Komentáre

Zatiaľ žiadne názory


Napísať komentár

Články, ktoré by vás mohli zaujímať 9

5 halloweenských kostýmov na poslednú chvíľu

5 halloweenských kostýmov na poslednú chvíľu

Chystáte sa na halloweenský večierok a nechce sa vám kupovať, požičiavať ani vyrábať drahé kostýmy? Nevadí. Ak máte, čo…

Čítať viac

Poznáte módne štýly?

Poznáte módne štýly?

Nesmrteľné i nové módne štýly. Moderné trendy a doba udávajú spôsob, akým sa môžeme obliekať. Niekto sa tým riadi,…

Čítať viac

Dve generácie, jeden outfit

Dve generácie, jeden outfit

Máte pocit, že mama a dcéra nemôžu nosiť rovnaké oblečenie? Skúsime vás presvedčiť o opaku. Je totiž veľa oblečenia,…

Čítať viac

Ako nosiť tepláky? Ide to aj štýlovo.

Ako nosiť tepláky? Ide to aj štýlovo.

Možno ste si všimli, že na uliciach dnes môžeme vidieť omnoho viac ľudí v teplákoch. Vďaka súčasnému trendu uvoľnenej a…

Čítať viac

Ako odstrániť škvrny od propolisu

Ako odstrániť škvrny od propolisu

Venujete sa včelárstvu? Alebo si sami radi vyrábate prírodnú kozmetiku a liečivá s obsahom propolisu? Potom ste sa už…

Čítať viac

Ako si užiť pešiu turistiku alebo chôdzou k lepšej imunite

Ako si užiť pešiu turistiku alebo chôdzou k lepšej imunite

Chodíte radi na túry? Turistika a chôdza všeobecne je náš najprirodzenejší pohyb. Nielen, že prospieva nášmu zdraviu,…

Čítať viac

Ako zabaviť deti na záhrade? Nechajte ich sadiť, stavať alebo natierať.

Ako zabaviť deti na záhrade? Nechajte ich sadiť, stavať alebo natierať.

Máte doma malých neposedníkov a už ste vyčerpali všetky nápady, ako ich zabaviť? Vonku sa ponúka pre deti nepreberné…

Čítať viac

6 dôvodov, prečo nosiť oblečenie z Merino vlny

6 dôvodov, prečo nosiť oblečenie z Merino vlny

Trávite radi svoj voľný čas aktívne? Milujete prebehnúť sa len tak prírodou, vyraziť s rodinou na pešiu túru alebo…

Čítať viac

Čo je systém vrstveného oblečenia alebo poďme sa inšpirovať cibuľou

Čo je systém vrstveného oblečenia alebo poďme sa inšpirovať cibuľou

Asi to každý pozná. Chystáte sa na zimnú prechádzku a premýšľate ako sa, čo najlepšie obliecť, aby vám nebolo chladno.…

Čítať viac