Poradňa 25. 2. 2020
Rozbila sa vám práčka alebo ju len aktuálne nemáte k dispozícii? Držíte práve v rukách oblečenie, ktoré má na štítku vyobrazený symbol ručného prania? Nezúfajte, dokonale vyprať prádlo zvládnete aj bez automatickej práčky. Máme pre vás pár rád ako prádlo kvalitne vyprať a pritom ho nezničiť.
Pranie v rukách je už pre väčšinu z nás niečo nepredstaviteľného. Zvykli sme si na automatické práčky a tie v poslednej dobe ponúkajú toľko programov, že už väčšina z nás v rukách nič neperie. Čo keď sa ale práčka rozbije, nie je akurát na blízku alebo máte v rukách oblečenie so štítkom, ktorý dovoľuje iba ručné pranie a bojíte sa ho dať do práčky aj na ten najjemnejší program?
Vždy je potrebné dodržiavať správny postup aby ste praním v rukách nenarobili väčši škody ako samotná práčka.
Tip: Nesnažte sa skrátiť čas tým, že dáte prádlo do prázdného umývadla, nasypete na neho prací prostriedok a potom pustíte vodu z kohútika. Prúd z vody môže poškodiť citlivé vlákna oblečenia a prací prostriedok nasypaný priamo na látku sa z nej potom omnoho horšie vymýva.
Vždy si poriadne prečítajte štítok so symbolmi údržby, ktorý nájdete na každom oblečení. Niekteré kúsky znesú len veľmi nízku teplotu prania do 30 °C. Pokiaľ by ste ich vystavili teplotám vyšším, mohli by sa zraziť alebo inak nezvratne poškodiť.
Pred každým praním by malo prebehnúť základné triedenie prádla. Doporučujeme prádlo roztriediť aspoň na základné komínky podľa farieb a potom oddeliť veľmi jemné materiály.
Základné triedenie prádla podľa farieb:
Samozrejme ak od seba chcete oddeliť viac farieb, nebude to vôbec na škodu. Napr. červené a rúžové, žlté a oranžové, zelené a modré atď. Ako najlepšie vyprať farebné prádlo?
Tip: Úplne výnimočné miesto zaujímajú extrémne chúlostivé materiály ako sú vlna, kašmír, hodváb alebo krajky. Tie si určite nechajte bokom a perte je úplne samostatne. Ak chcete, aby vám dlho vydržali, potom si vašu starostlivosť zaslúžia.
Potom, čo dáte oblečenie do kúpeľa, nechajte ho najskôr poriadne nasiaknúť a odmočit aspoň 10-15 minut.
Tip: Prečítajte si tiež, ako vyprať šiltovku.
Akonáhle máte prádlo vyprané, je potreba z neho dostať prací prostriedok. To docielite jeho plákaním v čistej vode.
Tip: Nikdy se nesnažte oblečenie plákať pod prúdom tečúcej vody - mohlo by dôjsť k poničeniu citlivejších vlákien látky.
Prádlo už máte vyprané, vyplákané a teraz ho potrebujete čo najviac vysušiť, aby se dalo zavesiť. Ako na to?
Ostáva už len vyžmýkané prádlo poriadne dosušiť. Opäť dávajte pozor na štítok, ktorý vám poradí aký je správny spôsob.
Tip: ak sušíte v rozloženom stave, doporučujeme oblečení občas otočit kvôli rovnomernému preschnutiu látky.
Jemné prádlo z hodvábu alebo krajok perte veľmi opatrne, ale dôkladne. Následne potom plákajte každý kus zvlášť, pri žmýkaní ho nekrúťte a nenaťahujte. Zavesiť ho ale môžete klasicky.
Vlnu a kašmír perte radšej veľmi jemne, taký svetrík určite nebude nejako moc špinavý, ale zato sa ľahko zničí. Vysušte ho iba opatrne v uteráku a po vysušení rozložte na rovnú podložku. Pozor - vlnené a kašmírové oblečenie zbytočne nenaťahujte ale iba roztiahnite do pôvodného tvaru! Prezrite si oblečenie z merino vlny - luxusné a kvalitné za výbornú cenu.
Rubrika
Komentáre
Zatiaľ žiadne názory