Novinky 27. 2. 2020
Viete prečo sa slaví Medzinárodný deň žien? Slávite tento významný deň alebo ho máte spojený s minulým režimom? Ak vás zaujíma aká bola v skutočnosti história MDŽ, dozviete sa to tu.
Aj keď má u nás veľa ľudí MDŽ spojené hlavne s obligátnym červeným karafiátom, nebolo to tak vždy. Komunizmus tento deň využil a vďaka propagande ho doteraz mnohí neuznávajú, lebo ho spojujú práve s nie veľmi obľúbeným režimom. Skutočnosť a história Medzinárodného dňa žien je ale úplne iná a s komunizmom nemá vôbec nič spoločné.
Začiatky siahajú do predvojnovej doby, kedy sa ženy snažili zasadzovať sa o svoje volebné práva. Začali sa tak schádzať jeden deň v roku aby na túto problematiku upozornili mužov a aj širokú verejnosť. V roku 1908 sa potom v New Yorku zišlo a pochodovalo niekoľko tisíc šičiek, ktoré stávkovali za skrátenie pracovnej doby, zvýšenie platov a v neposlednom rade tiež za volebné, politické a hospodárske práva pre ženy. Od tej doby sa v USA slávil Národný deň žien vždy poslednú februárovú nedeľu. Do Európy tento významný deň dorazil o 2 roky neskôr, ale oficiálne sa slávil až v roku 1911, kedy sa európske ženy oficiálne stretli, aby bojovali za svoje volebné právo. V roku 1975 ho potom oficiálne uznáva aj Organizácia spojených národov ako medzinárodný deň solidarity žiena za rovnoprávnosť, spravodlivosť, mier a rozvoj.
23. februára 1917 sa v Petrohrade konala veľká demonštrácia žien proti svetovej vojne. Tá potom viedla k abdikácii cára a oficiálnemu uznaniu volebného práva ženám. Toto dátum juliánskeho kalendára pripadá na 8. marec v kalendári gregoriánskom, preto bol sviatok oficiálne vyhlásený na tento deň.
Pripomeňme si teda tento deň ako boj žien za rovnoprávnosť, lepšie pracovné podmienky a odstránenie diskriminácie, pretože ani dnes vo väčšine zemí nie sú ženy a muži rovnocenní.
Páni, vyjadrite ženám podporu a úctu. Nezáleží na tom, či im iba poprajete alebo dáte prednosť kytici, čokoláde, šperku ( náhrdelníku, náušnicím alebo náramku) či inému darčeku. Vyberte tie najlepšie darčeky pre ženy.
Rubrika
Komentáre
Zatiaľ žiadne názory