Poradňa 25. 2. 2020
Dnes už každý vie, že ak chceme zachovať našu planétu obývateľnú aj pre ďalšie generácie, musíme sa chovať zodpovedne. Naprosto bežne triedime odpad, snažíme sa kupovať kvalitné potraviny aj kozmetiku. A aj keď oblečenie dlho zostávalo vzadu, stále častejšie sa teraz tiež dívame na príbeh oblečenia ktoré nosíme.
Bavlník je náročný na teplo aj vlhko a pestuje sa najmä v rozvojových krajinách. Tam sú drobní poľnohospodári životne závislý na výnosoch, a preto veľmi často používajú lacné a toxické chemické postreky. Tie potom ničia zdravie nielen ľuďom, ktorí sa na výrobe podieľajú, ale vo veľkej miere ničia aj životné prostredie. Až 1/4 celosvetovej spotreby pesticídov a insekticídov spadá práve na pestovanie bavlny. Tá pritom tvorí iba 2,5 percenta celosvetového poľnohospodárstva. Pretože nedochádza k pravidelnému striedaniu plodín na pôde, dochádza k eróziám. Z tohoto dôvodu sa poľnohospodári uchyľujú k používaniu umelých hnojív zaťažujúcich prírodu. K ďalšiemu zaťaženiu potom dochádza v priebehu spracovania a úpravy vlákna.
Jedná sa o klasickú bavlnu, ktorej pestovanie prebieha bez použitia herbicídov, pesticídov a umelých hnojív. Spôsob akým sa i tak podarí docieliť vysoká úroda je celkom prírodná. Pri pestovaní sa používajú znalosti prirodzenej biodiverzity. Vďaka tomu sú farmári schopní ochrániť bavlnu pred škodcami napríklad tým, že v blízkosti bavlny vysadia určité plodiny, ktoré vyhľadávajú prirodzený nepriatelia škodcov. Pestovanie viac druhov pohromade pomáha aj pred zaplevelením. Tomu sa predchádza aj efektívnym zavlažovaním, okopávaním a mulčovaním.
Jedná sa o certifikát spoločnosti Textile Exchange, ktorá sa snaží zvýšiť udržateľnosť svetového textilného priemyslu. Certifikát sa vzťahuje k podielu vlákien z ekologického poľnohospodárstva. Zaručuje, že vo výrobku je použitých 95-100 % organických vlákien. V prípade 95-99 % organickej bavlny môžu byť použité i akékoľvek ďalšie vlákna okrem konvenčne pestovanej bavlny (napríklad elastan pre väčšiu pružnosť a podobne).
Je podobný predchádzajúcej certifikácii, ale na rozdiel od predchádzajúcej sa môže množstvo vlákien z ekologického poľnohospodárstva pohybovať medzi 5 a 95 %. Ostatné percentá môžu byť doplnené akýmkoľvek iným vláknom. Ak je v produkte viac ako 5 % organických vlákien, je to na štítku výslovne uvedené.
Jedná sa o najprísnejší medzinárodný certifikát, ktorý zaručuje ekologickú výrobu od pestovania, cez spracovanie až po distribúciu hotového výrobku. Zároveň tiež zaisťuje etickú a sociálne zodpovednú stránku výroby v súlade s Fair Trade. Jedná sa predovšetkým o požiadavky na bezpečnosť a dôstojné pracovné podmienky pri práci. Výrobky s týmto certifikátom sú v súčasnej dobe najčistejším možným spôsobom výroby.
V prípade certifikátu GOTS naviac:
Vyberte si tričko alebo mikinu z bio bavlny a urobte svet zas o kúsok lepším miestom.
Rubrika
Komentáre
Zatiaľ žiadne názory