Poradňa 28. 4. 2020
Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci je súbor pravidiel, ktoré sa snažia predchádzať ohrozeniam a úrazom pri práci. Zaoberajú sa celou škálou oblastí a všetky pomáhajú udržať zamestnancov v bezpečí. A čo vy? Máte všetky ochranné pracovné pomôcky a prostriedky, ktoré potrebujete?
Pracovné odevy hrajú veľmi dôležitú úlohu v bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Môžu byť buď klasické alebo špeciálne profesné, splňujúce celú radu noriem. Často majú pestré farby a niekedy aj reflexné prvky na lepšiu viditeľnosť. Oblečenie vždy vyberajte podľa požiadaviek, ktoré vaša profesia vyžaduje. Ak žiadne špecifiká nemáte, vyberte si pre vás tie najpohodlnejšie montérky.
Pracovné blúzy, montérky, košele a mnoho ďalšieho z kvalitných materiálov.
Nikdy nepodceňujte výber pracovnej obuvi. Uvážte, aký druh pre vás bude ten najlepší. Vyberať môžete pracovnú alebo bezpečnostnú obuv. O tom, ako si správne vybrať aby ste boli v pohodlí i v bezpečí sa dozviete v našom článku: Ako vybrať vhodnú pracovnú obuv.
Pracovná obuv - Obujte sa do toho
Ochrana rúk by mala byť pri práci veľmi dôležitá. Obzvlášť ak pracujete v podmienkach, kde by sa ruky mohli ľahko porezať, popáliť či prechladnúť. Ako vybrať tie najlepšie pracovné rukavice sa dozviete tu.
Chráňte svoje ruky pri práci v tých najkvalitnejších pracovných rukaviciach.
Nikdy nepodceňujte používanie ochranných pracovných pomôcok. Práca bez nich sa síce môže zdať pohodlnejšia, ale úraz alebo trvalé poškodenie za to určite nestoja. Naviac v dnešnej dobe moderných technológií sú už pomôcky na nosenie omnoho príjemnejšie. Naviac sú profesie, kde sa bez nich jednoducho neobídete.
Zrak je jednným z našich najdôležitejších zmyslov a je potreba ho ochrániť pred akýmkoľvek zlým vplyvom pracovného prostredia. Oči sú aj veľmi citlivé a ak by došlo k ich poškodeniu, bude to určite bolestivé a niekedy i nevratné. Nech už pracujete v laboratóriu, v prašnom prostredí alebo zvárate, určite musíte pri práci nosiť ochranné okuliare či štíty. Okuliare i štíty vyberajte vždy podľa certifikácií, nestačia len tak akékoľvek, musia splňovať podmienky pre konkrétny druh ochrany.
Typické zdroje chemického rizika sú plyny, chemikálie, aerosoly, kvapaliny alebo veľmi jemný prach. Ako príklad môžeme uviesť rozstrekovanie rôznych chemikálií alebo kvapalín pri mnohých činnostiach, nanášanie lepidiel, manipulácie s práškovými materiálmi, brúsenie múrov (uvoľňuje sa jemný prach), zváranie (vznikajúci dym, plyny a pary) apod.
Je veľa zdrojov, ktoré môžu poškodiť zrak, najčastejšie sa jedná o drobné čiastočky alebo úlomky častíc väčších. Napríklad odlietajúce triesky a železné špony, piesok, odlietajúci prach pri miešaní zmesí, odstrelené kúsky zrna pri jeho mletí, minerálne častice z opracovaného kameňa, kúsky roztaveného kovu či úlomky uhlia pri ťažbe a mnoho ďalších ďalších.
O tepelné riziká sa jedná, ak sú oči vystavené vysokým teplotám a ak hrozí zásah rozžhaveným materiálom. Sú to hlavne zlievarne, železiarne, spalovne, teplárne, sklárne alebo prevádzky, kde sa zvára.
K poškodeniu zraku môže dôjsťt aj oslňujpcim viditeľným žiarením, ktoré môže byť prírodného alebo umelého pôvodu. Patrí sem infračervené žiarenie, ultrafialové žiarenie i laserové žiarenie. Tu je veľmi pestrá škála profesií od práce na počítači až po obsluhu laboratórnych laserov apod.
Primárnou snahou by malo byť zníženie hluku v pracovnom priestore na minimum. Pri práci v hlučnom prostredí dochádza veľmi ľahko k poškodeniu sluchu, ktoré so sebou môže niesť veľké množstvo negatívnych dopadov nielen na sluch, ale celkovú vitalitu tela. Ak v pracovnom prostredí nejde hluk už viac znížiť, je nutné používať špeciálne ochranné pracovné prostriedky k tomu určené.
Rovnako ako pri ochrane sluchu platí, že primárne by mala byť snaha odstrániť z prostredia všetky elementy, ktoré môžu spôsobiť poškodenie dýchacích ciest alebo môže ich vdýchnutie inak poškodiť organizmus. Pri menšom a nie nebezpečnom znečistení môžu stačiť ochranné rúška. Ak je v práci nutné používať respirátor, musí zamestnanec dbať na jeho správne nasadenie a použitie, s ktorým ho zoznámi zamestnavateľ. Respirátory môžu byť:
Úrazy hlavy sú veľmi nebezpečné. Na hlave sa nachádza veľká časť našich zmyslov a jej poranenie môže mať pre človeka trvalé následky. Preto je v zamestnaní, kde hrozí bezprostredné nebezpečie úrazu hlavy nutné používať ochranné prilby. Tie chránia lebku pred padajúcimi predmetmi, nárazmi do tvrdých predmetov, poveternostnými vplyvmi, pred skalpovaním, ale tiež pred účinkami tepla a plameňa.
Vždy je potrebné vyberať prilbu podľa nebezpečia, ktoré pri práci hrozí. Prilby môžu spĺňať rôzne normy a chrániť pred mnohým nebezpečím. Určite bude iná helma vhodná pre človeka pracujúceho vo výškach a iná na prácu v továrne, kde môže dôjsť k rozstreku rozžhaveného kovu. Preto vždy starostlivo vyberajte podľa daných noriem.
Na prácu vo výškach musí byť zamestnanec špeciálne vyškolený a musí splniť zdravotnú prehliadku. Následne je nutné vedomosti získané školením a praxou 1x ročne overovať. Je potrebné pracovníkom zaistiť tzv. kolektívnu ochranu, do ktorej spadajú napríklad technické konštrukcie (zábradlie, lešenie, plošiny, záchranné siete ai.). Zamestnanci musia tiež používať osobné ochranné pracovné prostriedky. Vždy je potreba vyhodnotiť riziká a situácie, podľa ktorých vyberieme najvhodnejší spôsob ochrany pred pádom.
Môžu používať:
Nech už je vaše zamestnanie akékoľvek, dbajte na svoje zdravie a predíďte nebezpečenstvám a úrazom s nimi spojených.
Kúpte si kvalitné ochranné pracovné pomôcky za príjemné ceny!
Rubrika
Komentáre
Zatiaľ žiadne názory