Poradňa 13. 8. 2019
Periete pravidelne, používate kvalitné pracie prostriedky aj aviváž, ale vaše prádlo aj tak nevonia? Problém môže byť v tom, že ste zanedbali čistenie práčky. Hoci je dôležité čistiť ju priebežne, dá sa všetko napraviť aj ak ste sa o jej údržbu nejakú dobu nestarali. Ako vyčistiť práčku od všetkých nečistôt sa dozviete v tomto článku.
V práčke vyčistíme všetko špinavé prádlo. Čo ak ale prádlo už nevonia tak čisto ako predtým? Problém bude pravdepodobne v tom, že ste síce čistili pravidelne prádlo, ale nie práčku.
TIP: Ako vybrať práčku a čo všetko pred jej kúpou zvážiť?
Ani práčka nie je samočistiaca. Usadzuje sa v nej mnoho nečistôt - vlasy, mastnota, drobné kamienky alebo zbytky pracieho prostriedku. Na nich sa potom často tvorí plieseň a sú perfektným miestom pre množenie baktérii. Kombinácia týchto dvoch faktorov spôsobuje nepríjemný zápach šíriaci sa z práčky a v prípade dlhšej doby bez vyčistenia aj z vašeho čistého prádla.
Filter chráni vašu práčku pred poškodením tým, že zachytáva väčšie aj menšie nečistoty. Jeho zanesenie môže práčku trvalo poškodiť. Preto nezabúdajte filter čistiť. Stačí ho vytiahnúť, odstrániť z neho nečistoty a prepláchnuť ho pod tečúcou teplou vodou.
Ako často čistiť: Filter by ste mali vyčistiť aspoň 2x ročne.
Raz za čas by ste tiež mali vyčistiť priestor pod dávkovačom a dávkovač samotný. Na to vám postačí dávkovač vytiahnúť a zbytky pracieho prostriedku a usadenín vyčistiť hubkou. Na zle prístupné miesta vám pomôže dosiahnúť staršia zubná kefka.
Ako často čistiť: Najlepšie je dávkovač vypláchnuť po každom praní a pořiadne vyčistiť aspoň 1x za mesiac.
Pod bubon práčky síce nevidíme, to ale neznamená, že je čistý. Usadzuje sa pod ním vodný kameň a veľa ďalších nečistôt. Čistenie bubnu je dôležité, aby sa práčka behom prania nepoškodzovala a prádlo bolo čisté a svieže. Na čistenie bubnu sa vyrábajú najrôznejšie čistiace prostriedky a u každého z nich je vždy návod ako s ním pracovať.
Ako často čistiť: Bubon doporučujeme čistiť aspoň raz za 3 mesiace.
V tesniacej gume pri dvierkach práčky sa po každom praní usadzuje mnoho nečistôt.
Ako často čistiť: Ideálne je po každom praní ručne tieto nečistoty odstrániť a gumu vytrieť suchou handrou.
Tip: Po praní nechajte práčku dobre vyvetrať. Nechajte otvorené dvierka práčky aj dávkovač. Zabránite tým vzniku pliesne vo vlhkom prostredí.
Na trhu nájdete mnoho chemických prípravkov na kvalitné vyčistenie práčky. K dispozícii máte tekuté čistiace prostriedky, čistiace tablety s oxidačným účinkom, práškový odstraňovač vodného kameňa alebo sáčkový odstraňovač mastnoty a vodného kameňa. Tieto prípravky sú priamo určené k šetrnému a napriek tomu úplnému vyčisteniu práčky. Pri používaní týchto prostriedkov dodržujte návod na obale.
Niektoré gazdinky si nemôžu vynachváliť túto babskú radu ohľadom čistenia práčky. Nepoužívajú špeciálne chemické prípravky, ale iba sódu a ocot. Musíme vás ale varovať, pretože niektorí výrobcovia práčiek aj samotné gazdinky majú skúsenosti s poškodením práčky práve kvôli tomuto spôsobu čistenia. S čistým srdcom vám ho teda nemôžeme doporučiť, ale ak vás zaujíma ako na to, tu je návod:
1. Do priestoru na prací prášok nasypte pol hrnčeka sódy.
2. Priestor na aviváž naplňte octom.
3. Dalšie 2 hrnčeky octu pridajte priamo do bubna práčky.
4. Na práčke nastavte najdlhší cyklus a najvyššiu teplotu.
5. Cyklus prania zastavte pred plákaním a nechajte vodu pôsobiť najlepšie cez noc.
6. Potom práčku znovu zapnite a cyklus nechajte dôjsť do konca.
Ak ste práčku nečistili niekoľko rokov, zopakujte cyklus ešte raz. Tentokrát už ale bez sódy, bude vám stačiť iba ocot naliaty do bubna a cyklus už ani nie je potrea zastavovať.
Prevencia je ale vždy lepšia ako hľadanie riešenia. Predchádzajte vzniku vodného kameňa používaním zmäkčovačov. Pracie prostriedky dávkujte podľa návodu a určite ich nepoužívajte viac ako je potrebné. Aspoň raz za mesiac vyperte jednu várku prádla najmenej na 60°C a po každom praní nechajte práčku dôkladne vyschnúť.
Rubrika
Komentáre
Zatiaľ žiadne názory