• +420 608 330 123 (zákaznícka podpora, 7-15:30)
 • +420 739 054 455 (potlač a výšivka)
 • obchod@dobrytextil.sk

Kategória


Cena dopravy

Cena dopravy

výmena a vrátenie tovaru

Ako vyčistiť koženú bundu

Do práčky ju určite nedávajte, mohla by sa zničiť. Kožená bunda zvyčajne v šatníku vydrží aj niekoľko rokov. Je ale potrebné sa o ňu správne starať, aby stále vyzerala ako nová. Predovšetkým záleží na tom, aký povrch kožená bunda má. Od toho sa tiež odvíja spôsob jej ošetrenia.

Brúsená koža

Kožená bunda

Brúsená koža sa tiež nazýva semiš. Ak je brúsená na rubovej strane (takzvane "od mäsa"), hovorí sa jej velúr a je hrubšia. Nubuk je naopak koža brúsená na lícnej strane a má povrch jemnejší, dá sa po ňom maľovať prstom.

Semiš sa nikdy nečistí namokro, mohla by sa zničiť štruktúra vlasu a tiež by mohli vzniknúť nevzhľadné mapy. Pozrite sa na všitý lístoček, pokiaľ je možné koženú bundu prať, držte sa symbolov na údržbu.

Ako čistiť:

Semiš sa čistí špeciálnym brúsnym vankúšikom alebo gumou na kožu. Ak nemáte ani jedno poruke, môžete použiť aj mäkkú kefku alebo drsnejšiu hubku. Brúsenú kožu kefujte v oboch smeroch po vlase i proti.

Vykefovanie odstráni stopy od dažďa, zlepené aj zašpinené miesta. Silné zašpinenie (napríklad od pera) jednoducho vygumujte gumou. Existuje špeciálna guma na kožu, ale ak budete postupovať veľmi opatrne, môžete použiť aj gumu na papier.

Na začiatku nosenia sa môže na semiši objavovať veľmi jemný prach, ktorý vznikol ešte pri brúsení. Ľahko ho vysajete pomocou okrúhlej hadice vysávača, vyprášite alebo zotriete mierne navlhčenou jelenicou.

Škvrny od mastnoty alebo oleja posypte hrubou vrstvou prášku z kriedy alebo magnézia a nechajte 24 hodín pôsobiť, následne opatrne oprášte, vyfúkajte a vykefujte.

Na čo si dať pozor: Bundy z brúsenej kože by ste nemali nosiť v daždi, za hustého sneženia, v hmle alebo v prašnom prostredí.

Hladká koža

Hladká koža s mierne lesklým povrchom sa nazýva nappa. Nie je náchylná na vodu ako semiš, ale napriek tomu by ste si mali dávať pozor, aby ste kožu úplne nepremáčali.

Ako čistiť: zašpinené miesta pretrite vlhkou bavlnenou handričkou a mydlovou vodou. Následne vytrite dosucha.

Na čo si dať pozor: Hladká koža nesmie preschnúť, inak by mohla popraskať. Ak ste teda zmokli, je nutné bundu po schnutí naimpregnovať. Bežne by sa mala kožená bunda impregnovať aspoň 2 × alebo 3 × ročne. V kožených galantériách zakúpite impregnáciu na kožu alebo môžete použiť mastné krémy ako napríklad Indulonu.

Žehlenie: Ak sa počas skladovania na bunde vytvorili nevzhľadné záhyby, je možné ju opatrne prežehliť parnou žehličkou, prípadne bežnou žehličkou cez niekoľko vrstiev novín.

Kožušiny

Ak vlastníte kožušinový kabátik a náhodou ste si ho zašpinili, máme pre vás dobrú správu. Čistenie vonkajšej vrstvy - teda srsti je oveľa jednoduchšie, ako čistenie kože.

Ako čistiť: Kožušinu najprv dôkladne vyklepte, vykefujte a ešte šetrne prejdite vysávačom. Kúpte si acetón alebo technický benzín (zoženiete v lakovacích potrebách alebo väčšej drogérii) a zmiešajte ho s múkou alebo krupicou a následne votrite do kožucha. Nechajte zaschnúť, pôsobiť a potom opäť dôkladne vyklepte, vykefujte a povysávajte. Kožušinový kabát následne zaveste a nechajte vyvetrať. Čistiacu zmes môžete tiež vytvoriť z lyžičky liehu, troch lyžičiek soli a pollitra vody.

Lesklá kožušina:

Po čistení utrite kožušinu vlhkou handričkou namočenou v octe - kožušina sa tým oživí, rozžiari a je oveľa lesklejšia.

Na čo si dať pozor: Vonkajšia srsť na kožušine sa môže namočiť, ale vnútorná koža nie. Nikdy teda kožušiny neperte v práčke. Ak sa koža namočí, okamžite ju natrite lojom alebo inou mastnou impregnáciou.

Ako odstrániť zápach?

Ak bunda zapácha napríklad po dyme, je dosť ťažké túto arómu odstrániť. Jednou z možností je bundu nechať vyvetrať. Organický zápach sa časom sám odvetrá, môže to ale trvať aj niekoľko dní. Ďalšou možnosťou je zavesiť bundu nad teplý radiátor. Aj v tomto prípade však budete potrebovať veľa trpezlivosti. Odstránenie pachov môžete urýchliť tým, že do bundy nasypete kávu a zabalíte napríklad do igelitového vreca. Po 24 hodinách kávu vyklepte a vykefujte, pach by sa tým mal významne obmedziť.

Na čo nezabudnúť

 • Nezabudnite kožené bundy naimpregnovať pred prvým nosením a následne aspoň 2 × alebo 3 × ročne. Na hladkú kožu je vhodná mastná impregnácia, tú buď kúpite v obchode alebo použite napríklad Indulonu. Na semiš už lacný domáci pomocník neexistuje, impregnovať by sa mal vrstvou teflónu alebo silikónu, ktorý obsahujú jedine kupované spreje.

 • Vyvarujte sa premoknutia. Pokiaľ ale predsa len zmoknete, bundu následne sušte na tvarovanom vešiaku v teple, ale nie priamo nad radiátorom. Usušený odev následne môžete ľahko prežehliť cez vrstvu novín alebo suchú tkaninu.

 • Na čistenie nikdy nepoužívajte silné rozpúšťadlá ako acetón, benzín alebo odlakovač.

Tieto postupy čistenia môžete použiť na akékoľvek kožené odevy alebo obuv. Napríklad kožené topánky môžete čistiť rovnakým spôsobom:

Zimní pracovní obuv Panda

 • pred prvým nosením použite mastnú impregnáciu

 • utrite vlhkou handričkou a mydlovou vodou

 • naimpregnujte

 • nečistite chemickými rozpúšťadlami

Boty farmářky

 • nečistoty vykefujte po smere aj proti smeru vlasu

 • nenamáčajte

 • nepoužívajte chemické rozpúšťadlá

 • impregnujte teflónovým alebo silikónovým sprejom

 

Články z našej poradne, ktoré by Vás mohli také zaujímať

 

Ako odstrániť škvrny od kávy

Ako odstranit sekundové lepidlo

Ako odstranit škvrny od čaju

Ako odstrániť make-up z oblečenia?

Ako odstrániť mastnotu z oblečenia?

Ako vyprať čokoládu

Ako odstrániť škvrny od červenej repy a kapusty

Ako odstrániť škvrny od červeného vína z oblečenia

Ako odstrániť vosk z oblečenia?

Ako prať softshellovú bundu

Ako dostať žuvačku z oblečenia?

Ako odstrániť pero z textilu

Ako vybieliť zašednutú bielizeň

Ako odstrániť krv z oblečenia

Ako odstrániť škvrny od dezodorantu a potu?

Ako vyprať topánky v práčke

Ako odstániť pleseň z oblečenia

Ako prať páperové bundy, vesty a kabáty

Ako sa zbaviť škvŕn od hrdze na textile

Ako prať biele oblečenie a jako z neho odstranit škvrny

Ako sa zbaviť zápachu z topánok

Ako odstranit potlač z trička

Ako prať funkčnú bielizeň, aby ste zachovali jej vlastnosti

Ako sa zbaviť škvŕn od živice (smoly) na textile

Ako udrží (froté) uteráky mäkké a voňavé

 

 Overené našimi zákazníkmi

100% zákazníkov odporúča náš obchod.

→ Pozrieť hodnoteniena Heureka.sk
Ako sú recenzie zhromažďované?

Rýchle vybavenie objednávky

Overený zákazník, 22 .07. 2018
*****

odporúčam

Overený zákazník, 12 .07. 2018
*****

všetko prebehlo v najlepšom poriadku

Overený zákazník, 30 .05. 2018
****