Poradňa 2. 9. 2016
Zápach v topánkach spôsobujú baktérie a mikróby na potiacich sa nohách. Zápachu predídete nosením kvalitnej koženej obuvi vhodnej na dané ročné obdobie.
Topánky pravidelne striedajte, nenoste tú istú obuv dva dni po sebe a po každom nosení ich nechajte dôkladne vyschnúť.
Kúpte si antibakteriálne vložky do topánok s obsahom bambusových vlákien alebo aktívneho uhlia, ktoré pohlcujú vlhkosť, a meňte ich každé tri mesiace.
Cez noc dávajte do obuvi filtre na pohlcovanie vlhkosti. Noste len bavlnené ponožky, ktoré dobre sajú pot. Napomôcť môžu ponožky s obsahom antibakteriálneho koloidného striebra. Nie sú o veľa drahšie ako klasické a zoženiete ich v obchodoch s pančuchovým tovarom.
Ak už vám topánky zapáchajú, existuje niekoľko osvedčených postupov aj babských rád, ako sa zápachu zbaviť. Vyskúšajte, čo bude najlepšie fungovať vám.
Základom je topánky dôkladne umyť zvonku aj zvnútra a starostlivo vysušiť (niektoré topánky možno prať aj v práčke). Stále fungujúcou klasikou je vypchatie topánok novinami. Po vysušení do topánok vložte pohlcovač pachu. Buď špeciálne filtre do obuvi BATAVAN, kúpite ich v lekárni a pri dennom používaní vydržia až tri mesiace, alebo niektorým tradičnejším prostriedkom.
Prvým z nich je vloženie mačacej podstielky v silonovej ponožke cez noc do topánok. Tá je koniec koncov vyrábaná práve na účely pohlcovania vlhkosti a pachu. Ďalšou možnosťou je sušená levanduľa alebo cédrové piliny. Dajte ich do vrecúška alebo ponožky, vložte do topánok a nechajte pôsobiť pokojne niekoľko dní. V prípade, že by levanduľa alebo céder z topánok príliš navlhli, vymeňte ich za ďalšiu dávku. Tieto dva prostriedky je dobré vkladať aj do mimosezónnej uskladnenej obuvi.
Lacnými voňavými sprejmi sa zápachu nezbavíte, iba ho vôňou prekryjete. Navyše sprej neničí samotné baktérie spôsobujúce zápach. Pokiaľ po predchádzajúcom postupe zápach v topánkach stále pretrváva, vyberte si na likvidáciu baktérií kvalitné antibakteriálne spreje. Tie zároveň pôsobia preventívne proti ďalšiemu vzniku húb, baktérií a pliesní.
Spomínajú vytretie obuvi octom, citrónovou šťavou alebo vodkou, prípadne posypanie soľou. Tieto látky pôsobia antibakteriálne, ale nemusia byť vhodné pre všetky typy obuvi. Pozor teda, aby ste si nenávratne nepoškodili obľúbené kožené topánky.
Trochu absurdne znie rada strčiť topánky do mrazničky. Mráz by mal zničiť baktérie spôsobujúce zápach, ale ak dáte do mrazničky ešte vlhkú obuv, takmer určite ju zničíte.
Súčasťou ošetrenia zapáchajúcej obuvi by mala byť aj starostlivosť o nohy. Svoje chodidlá si pravidelne umývajte, dôkladne osušte a natrite dezodoračným krémom. Ako pohotovostné okamžité riešenie, keď sa budete musieť vyzuť napríklad na návšteve, poslúži dezodoračný sprej.
Vyberte si napríklad nové farmárske topánky - štýlová a kvalitná obuv alebo športové a pracovné topánky - pánske i dámske.
Rubrika
Komentáre
Zatiaľ žiadne názory