Poradňa 6. 9. 2016
Pred praním páperovej bundy alebo kabátu si overte, či je skutočne z peria a nie z umelého materiálu, ktorý perie iba pripomína. Bunda z pravého peria sa dá vyprať aj doma, ale musíte mať buď sušičku, alebo veľa trpezlivosti. V každom prípade odporúčame páperové bundy a kabáty radšej zaniesť do čistiarne.
Ak sa predsa len rozhodnete vyprať bundu doma, perte ju ručne alebo samostatne v práčke na jemnom programe s teplotou do 30 ° C. Použite špeciálny prací prášok určený na perie, mal by byť s obsahom lanolínu. To je tuk z ovčej vlny, vďaka ktorému perie zostane mäkké a poddajné.
Pri praní sa páperová výplň spravidla zhrčí do jedného chumáča. Preto treba bundu dôkladne pretrepať, aby sa perie oddelilo. Potom bundu vložte do sušičky, pridajte niekoľko loptičiek do sušičky a zvoľte program určený na perie, prípadne na jemnú bielizeň. Pokiaľ nemáte špeciálne loptičky, je možné ich nahradiť tenisovými alebo loptičkami na floorbal. Loptičky počas sušenia bundu šuchoria, lepšie sa k nej všade dostane vzduch a perie sa presuší rovnomerne.
Nesušte bundu vonku ani na kúrení, pretože by schla nerovnomerne, časť peria by sa presušila a popraskala. Naopak vo väčších chumáčoch by perie zostalo mokré a mohlo by splesnivieť.
Ak nemáte sušičku, sušte bundu na vodorovnom povrchu a aspoň päťkrát denne ju poriadne pretrepávajte a premiešavajte prstami jednotlivé chumáče peria. Úplné vyschnutie trvá až tri dni a počas celej doby je potrebné bundu šuchoriť. Môžete si pomôcť fénom, ktorým budete na bundu rovnomerne fúkať nie príliš horúci vzduch.
Pozor, pri niektorých lacnejších bundách výrobca počíta s tým, že ich budete nosiť iba jednu sezónu, a vtedy pranie nie je vôbec vhodné. Vždy si preto dôkladne preštudujte štítok s návodom, či sa bunda môže prať.
A v zime budete potrebovať tiež šiltovky a čiapky - Máme na to hlavu.
Vždy sa riaďte štítkom - Čo znamenajú symboly na oblečení?
Rubrika
Komentáre
Zatiaľ žiadne názory