Poradňa 31. 8. 2016
Aký je rozdiel medzi termobielizňou a funkčnou bielizňou / oblečením? Ide v podstate o synonymá označujúce oblečenie so špecifickými vlastnosťami (udržiavanie tepla, odvádzanie potu, nepremokavosť), používané spravidla na šport. Slovo "bielizeň" signalizuje, že sa jedná o prvú vrstvu, ktorú obliekame na telo.
Najdôležitejšou zásadou pri praní funkčného oblečenia je dodržiavať výrobcom odporúčanú teplotu. Inak riskujete stratu požadovaných vlastností alebo úplné zničenie oblečenia. Niektoré práčky majú špeciálne programy na športové oblečenie. Pokiaľ k nim tá vaša nepatrí, vyberajte krátky program na jemnú bielizeň alebo program ručné pranie. Perte zvlášť bielu a farebnú bielizeň, naruby a zapnite všetky zipsy vrátane suchých, aby nepotrhali jemné vlákna.
Šetrite pracím práškom, používajte radšej tekutý a najlepšie špeciálny prací prostriedok na funkčnú bielizeň, ktorý u nás tiež zoženiete. Prípadne ho zakúpite v obchodoch s outdoorovým vybavením alebo v drogérii. Nepoužívajte aviváž, ktorá rovnako ako bežný prací prášok obaľuje vlákna a ničí tak ich požadované vlastnosti. Vypranú bielizeň nesušte v sušičke ani nežehlite.
Všeobecne platí, že oblečenie častým praním stráca svoje funkčné vlastnosti. Nie je preto potrebné ho prať po každom použití. Najmä mikiny alebo bundy stačí oprať párkrát za sezónu. Iné je to pri spodnej bielizni alebo tričkách, ktoré sa vám pri športe veľmi prepotia. Pot totiž tiež rozožiera a upcháva vlákna.
Niektorí športovci na to majú jednoduchú radu: po športovom výkone vezmite tričko so sebou do sprchy, poriadne ho osprchujte čistou vodou, jemne vyžmýkajte a nechajte voľne uschnúť. Prepranie ihneď po použití navyše zabráni vzniku farebných škvŕn od potu alebo dezodorantu. U nás v ponuke nájdete športové tričká - všetky farby aj strihy.
Ak máte oblečenie s membránou a zdá sa vám, že stráca funkčné vlastnosti, nie je to spravidla vina membrány, ale zanesenej spodnej alebo vrchnej vrstvy. Spodnú vrstvu ničí ľudský pot, vrchnú špina alebo zlý prací prášok.
Pre pranie softshellového oblečenia platia podobné pravidlá ako pre pranie iných funkčných materiálov. Vyprázdnite všetky vrecká, obráťte oblečenie naruby a zapnite všetky zipsy vrátane suchých. Oblečenie vopred nenamáčajte. Perte ho v práčke na krátky program pre jemnú bielizeň. Dodržujte teplotu odporúčanú výrobcom, spravidla je to 30 ° C. Zvoľte špeciálny prací prášok, existujú prípravky určené priamo na softshellové tkaniny. Vyhnite sa agresívnym prostriedkom so zmäkčovadlami alebo bielidlami a nepoužívajte aviváž.
Po vypraní bielizeň dôkladne vypláchajte, ale nežmýkajte ju, zvlášť nie v ruke, aby ste nepoškodili funkčné membrány. Nie je to ani potrebné, pretože vďaka vodoodpudivým vlastnostiam látka nenasiakne. Naopak po látke by kvapky vody mali voľne stekať, takže ak sa voda do oblečenia vstrebáva, je najvyšší čas ho znovu naimpregnovať. Po vytiahnutí z práčky nechajte bielizeň voľne odkvapkať a uschnúť napríklad nad vaňou.
Vždy sa pri praní riaďte štítkom - Čo znamenajú symboly na oblečení?
Vyberte si u nás tiež športové oblečenie - pre všetky športy.
Rubrika
Komentáre
Zatiaľ žiadne názory