Poradňa 9. 11. 2021
Najčastejším druhom orechov, s ktorým sa v našich končinách stretneme, je vlašský orech. Veľa ľudí ho má na záhradkách, kde každoročne plodí. Vlašské orechy majú veľa zdravotných výhod súvisiacich s mozgom, znižujú zlý cholesterol, pôsobia pozitívne ako prevencia pred vznikom cukrovky, proti zápalom, podporujú dobrú náladu i chudnutie a zlepšujú aj celkový metabolizmus tela. To všetko sú nesporné klady, vlašské orechy majú ale i jeden drobný zápor. Pri ich zbere a lúpaní sa často ušpiníme a tieto škvrny sa veľmi ťažko odstraňujú.
Ak sa Vám okrem rúk podarilo ušpiniť aj oblečenie, odporúčame jednať čo najrýchlejšie. Čerstvú škvrnu vyčistíte oveľa ľahšie než škvrnu, ktorá už zaschla.
Škvrnu na látke môžete odstrániť aj použitím kyseliny citrónovej.
Žlčové mydlo je vhodné na veľa škvŕn prírodného pôvodu. Výborne sa hodí aj na odstránenie škvŕn na citlivých materiáloch, ako je napríklad vlna.
Tip: Miesto žlčového mydla môžete použiť aj iný odstraňovač škvŕn na bázy enzýmov.
Ďalší spôsob už nie je zďaleka tak voňavý, ale je tiež veľmi účinný. Môžete sa pokúsiť škvrnu odstrániť pomocou terpentínu, ktorý je vysoko účinným organickým rozpúšťadlom. Určite ale najskôr vyskúšajte na ukrytom kúsku látky či nepoškodí farebnosť.
Pri lúpaní orechov si ľahko ruky ušpiníte, pretože je ľudská koža omnoho citlivejšia než kus látky, postup pri čistení rúk je trošku miernejší. Ideálne je použiť citrónovú šťavu, ktorou si ruky potriete. Môžete napríklad rozkrojiť citrón a potierať ním zahnedlé miesta. Ak sú niektoré miesta veľmi ušpinené a tmavé, môžete skúsiť vyrobiť kašičku z kyseliny citrónovej a tu na najviac zasiahnutých miestach vtierať. Pomôcť môže aj umytie rúk v octe.
Najlepšou radou ale je, že sa s nepríjemnými škvrnami od orechov nemusíte vôbec stretnúť. Stačí si pri lúpaní nasadiť gumové rukavice. Aby ste ochránili svoje oblečenie, môžete si v sede prehodiť cez nohy utierku alebo uterák a oblečenie v hornej časti tela môže ochrániť klasická zástera.
Rubrika
Komentáre
Zatiaľ žiadne názory