Novinky 6. 10. 2020
Čiapka budajka patrí k tradičnému mäsiarskemu odevu. Je pletená a v zime počas zabíjačky zahreje. Jej história je však tiež zahalená mnohými otáznikmi. Odkiaľ pochádza tento nesmrteľný módny hit a prečo je aj v Afrike populárny?
Zmijovka - budajka je tradičná vlnená mäsiarska čiapka s brmbolcom. Preslávila sa najmä na dedinských zabíjačkách, kde bola nevyhnutnou súčasťou mäsiarskej výbavy.
Obchodný názov | Triton |
Výrobca | Tonak |
Miesto výroby | Česká republika |
Materiál | 50 % vlna / 50 % viskóza |
Svoj názov dostala podľa typického kľukatého vzoru, ktorý zdobí jej lem a pripomína zmiju. Môžete ju však nájsť aj pod inými názvami, napríklad "hadovka", alebo u nás na Slovensku je široko známa ako budajka.
O histórii tejto nesmrteľnej čiapky sa toho veľa nevie. Odkiaľ sa vzala zmijovka? O jeho pôvode existuje niekoľko rôznych teórií.
Kde je celá pravda, sa asi nikdy nedozvieme, ale holým faktom je, že v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu sa začala vo veľkej miere nosiť až po 2. svetovej vojne.
Ani tu si nemôžeme byť istí, prečo mäsiari siahli práve po zmijovke. Mohol to byť materiál, z ktorého je vyrobený. Pretože má veľmi vysoký obsah vlny, a teda aj viac hreje. Takže možno si mäsiari jednoducho vybrali najteplejšiu čiapku, akú našli. Hoci existuje viacero farieb, najobľúbenejšou farbou medzi mäsiarmi zostáva modrá.
Dnes sa ich výrobou zaoberá známa česká spoločnosť Tonak. Tu je čiapka známa pod svojím skutočným menom Triton. Je zaujímavé, že viac ako polovica produkcie týchto čiapok nekončí na pultoch českých obchodov, ale v Afrike.
Tu sa tiež ponúkajú hneď dve rôzne vysvetlenia. Prvou je, že zmijovky sa do Afriky dostali za socializmu počas spolupráce jednotlivých krajín. Mimoriadne obľúbené boli aj v Sovietskom zväze. Druhá súvisí s menom afrického revolucionára Amilcara Cabrala. Bojoval za nezávislosť Guiney a Kapverdských ostrovov. Sám nosil čiapku sumbia, čo bola vlastne upravená zmijovka. Stala sa symbolom celého hnutia.
Dva špeciálne druhy zmijoviek sa vyvážajú výlučne do Afriky a najčastejšie končia v Senegale a Nigérii. Možno sa pýtate, prečo v Afrike potrebujú teplé vlnené čiapky? Pravdou je, že najmä v oblastiach okolo púšte sú veľké teplotné výkyvy a v noci často mrzne.
V poslednom čase sa do módy vrátili zmijovky, ktoré už neuvidíte len na hlavách mäsiarov a rybárov. O znovuobjavenie sa pričinili hipsteri, ktorí zaradili zmijovky do svojho moderného šatníka.
A čo vy? Nechcete dať zmijovke šancu?
Rubrika
Komentáre
Zatiaľ žiadne názory