Novinky 25. 4. 2022
Prečo sú Gumbies našou obľúbenou letnou obuvou? Dôvodov je niekoľko a všetky nájdete v tomto článku.
Kde sa zrodil nápad na eko žabky
Hľadanie dokonalosti
Udržateľná výroba
Spoločnosť Gumbies založil Michel Maurer, ktorého ovplyvnil rituál austrálskych domorodcov - Aborigincov, pri ktorom sa dospievajúci chlapci musia vydať na niekoľkomesačnú cestu nehostinnou austrálskou krajinou. Nazýva sa "Walkabout" a Michela ovplyvnila natoľko, že predurčila jeho ďalšie smerovanie v živote a kariére. Keďže on a jeho rodina boli nedávni prisťahovalci, Austrália sa mu zdala mimoriadne mystická a v tom čase ešte málo prebádaná.
Zakrátko zistil, že sloboda a dobrodružstvo sú súčasťou jeho života a nechce sa obmedzovať na prežívanie medzi štyrmi stenami. Sníval o svojich ďalších cestách a vyrábal veci z vyradených súčiastok v otcovej garáži. Nikdy nechcel žiť klasický "pohodlný" život a snažil sa od neho utiecť. Cesta k vlastnému podniku bola dlhá a ťažká, ale keďže Michel nemal v povahe lenivosť, čoskoro sa stal úspešným a nezávislým.
Michel sa vydal na svoj Walkabout len s niekoľkými našetrenými drobnými, batohom a hlavou plnou snov. Popri tom sa snažil nájsť prácu, ktorá by podporovala jeho vášeň a v ktorej by mohol využiť svoju kreativitu. Pracoval na výstave v Salt Lake City, keď narazil na článok z odborného časopisu o úspešnom obuvníkovi Johnovi Lobbovi. Práve vtedy mu skrsla myšlienka vytvoriť značku a produkty, ktoré by odrážali aj Michelov životný štýl.
Značka Gumbies musela odrážať vášeň pre slobodu, jednoduchosť a funkčnosť. Zároveň chcel použiť prírodné materiály a hľadal technológiu šetrnú k prírode, ktorá by zároveň spĺňala požiadavky etického kódexu, ale zároveň by obuv bola individuálna a odlišná. Takto uzrel svetlo sveta prvý prototyp šľapky „Islander“.
Prvé kúsky boli vyrobené zo starých automobilových pneumatík, ale boli príliš hrubé na výrobu obuvi. Avšak Michel sa svojho sna o používaní recyklovaných materiálov bez zaťažovania životného prostredia nemienil vzdať. Začal skúmať použitie recyklovanej gumy, ktorú pre lepšiu pevnosť skombinoval s jutou a vytvoril na nej hrubý vzor. Vďaka tomu vznikla úplne jedinečná podrážka. Keďže topánka musela byť pohodlná aj na dlhé cesty, pridal ako strednú vrstvu mäkký penový materiál EVA. Ako tretiu vrstvu, ktorá je v kontakte s chodidlom, zvolil plátno, ktoré je pohodlné a prirodzené. V neposlednom rade sa zameral na dizajn žabiek, ktoré použil ako svoje obrazné maliarske plátno, použil žiarivé farby a vytvoril originálne vzory, aby každá topánka rozprávala svoj vlastný príbeh, vyjadrovala jeho kreativitu a jedinečný pohľad na svet.
Žabky Gumbies sú dodnes vyrobené z recyklovaných alebo 100 % prírodných materiálov. Guma je z recyklovaných pneumatík, plastové komponenty z recyklovaných PET fliaš, korok a juta sú prírodné a vôbec nezaťažujú planétu. Úsilie o zníženie vplyvu ľudskej činnosti je základným prvkom ich podnikania.
Spoločnosť je hrdým členom EOCA - European Outdoor Conservation Association, v ktorej podporujú mnohé projekty na ochranu prírody.
Od marca 2021 je tiež súčasťou programu Verdn, v rámci ktorého sa spoločnosť zaväzuje, že za každú prijatú objednávku zasadí strom alebo vyzbiera plasty z oceánu. Vysádzajú mangrovové stromy na Madagaskare, v Mozambiku alebo v Keni. Odstraňujú plasty z oceánov v Afrike a juhovýchodnej Ázii. A prečo práve mangrovové stromy? Pretože sú pre ekosystém mimoriadne dôležité. Majú husté korene, ktoré spevňujú pôdu a pobrežie, zabraňujú erózii a tvoria prirodzenú bariéru medzi oceánom a pevninou. Mangrovový les dokáže z atmosféry zachytiť až štyrikrát viac oxidu uhličitého ako dažďový prales rovnakej rozlohy, čím pomáha bojovať proti klimatickým zmenám. Vysádzanie stromov a zber plastov zároveň poskytuje prácu ľuďom v znevýhodnených komunitách, ktorí si tak môžu dovoliť zabezpečiť svoje rodiny.
Tam, kde je to len trochu možné, značka používa recyklované materiály, ktoré sú plne funkčné, majú dlhú životnosť a sú čo najviac šetrné k životnému prostrediu. Snaha o zníženie množstva obalových materiálov sa odráža aj na obale žabiek. Tie sa balia len do uzatvárateľného, opakovane použiteľného a nakoniec plne recyklovateľného vrecka. Značka trvá na tom, že len jedno použitie = žiadne použitie. Balenie žabiek do vreciek namiesto škatúľ znižuje objem pri preprave až o 50 %, čím sa zabezpečuje nižší vplyv na životné prostredie. Spoločnosť sama recykluje 95 % materiálov počas výroby. Sama hovorí, že to nie je zlé, ale ani výborné, a snaží sa nájsť spôsoby, ako dosiahnuť 100 % recykláciu.
Značka Gumbies odhodlane dodržiava pravidlá Fair Trade a dbá na to, aby všetky jej továrne spĺňali požiadavky BSCI (Business Social Compliance Initiative). To zaručuje základné pracovné a etické zásady vo výrobe, od spravodlivých miezd až po nulovú toleranciu detskej práce.
Žabky značky Gumbies si zamilovali tisíce ľudí na celom svete. Oslavujú slobodu, zábavu, nezávislosť, outdoorový životný štýl a zároveň zachovávajú funkčnosť. Pripomínajú nám, že je dôležité zachovať jednoduchosť - spustiť sa na vlne, vyliezť na skalu, ísť von, objavovať svet a byť nezávislý. To všetko zvládnete v žabkách Gumbies.
A aký pocit zažijete v žabkách Gumbies? Dozviete sa v článku.
Rubrika
Komentáre
Zatiaľ žiadne názory