Ešte nie ste zaregistrovaným zákazníkom? Zaregistrujte sa a získajte e-book zadarmo, ktorý Vám poradí, ako si udržať oblečenie ako nové.
Zákaznícka podpora
+421 222 205 111
(Po-Pi, 7-15:30)
obchod@dobrytextil.sk
Potlač a výšivka
+421 222 205 100
(Po-Pi, 7-15:30)
potlac@dobrytextil.sk
Nakúpte ešte za 150.00 €
a dopravu máte zadarmo

Potlač tričiek a textilu


Potlač tričiek a textilu

Ponúkame komplexné služby v oblasti dodania a potlače reklamného textilu a pracovných odevov. Práve s potlačou textilu máme niekoľkoročné skúsenosti podložené stovkami už realizovaných zákazok pre veľké firmy aj koncových zákazníkov.

Vzhľadom k tomu, že textil nemusíme objednávať a držíme veľké množstvo skladom, môžeme ponúknuť výhodné ceny, rýchle dodanie a široký výber zo skladového sortimentu. Podľa dohody, rozsahu a zložitosti sme schopní vašu zákazku vybaviť do 2 až 15 dní.

Vyberáme pre vás vždy tu najvýhodnejšiu technológiu. Na potlač reklamného textilu aj pracovných odevov používame tieto technológie: sieťotlač, sieťotlač 3D, transfer, transferový flock, flex, flock, digitálna potlač, digitálna transferová potlač, reflexná potlač.

Potlač tričiek

Ponúkame tiež potlač tričiek pre jednotlivcov, školy, škôlky, tábory aj príležitostné akcie. Rok čo rok realizujeme potlač tričiek na tábory a letné akcie. Ak sa aj vám blíži nejaká akcia a radi by ste si urobili kolektívne tričká, napíšte nám! Radi vám poradíme a pripravíme cenovú ponuku. Nižšie si môžete pozrieť malú ukážku. Vľavo vidíte potlač trička metodou sieťolače, následuje tričko potlačené rovnako sieťotlačou, potlač na tašku sieťotlačou a úplne vpravo vidíte cyklistické tričko potlačené metodou transferu.

Idete s kamarátmi na dovolenku alebo festival a chcete sa odlíšiť? Zaobstarajte si spoločné tričko! Tento trend je rok od roku stále väčší a cenovo dostupnejší. Minulý rok sme napríklad realizovali potlač tričiek pre vodákov alebo tiež pre skupinku, ktorá išla na Vizovické Trnkobranie.

Potisk triček sítotiskem na srdce sítotisk Trnkobraní Potisk na tašky Transfer cyklo výlet

Metódy potlače textilu

Sieťotlač

Sieťotlač je najstaršia a najpoužívanejšia metóda potlače reklamného textilu a pracovných odevov. Táto metóda vznikla v USA a do Európy sa dostala po druhej svetovej vojne. Do Českej republiky ju „doviezol“ Tomáš Baťa. Sieťotlač, niekedy tiež nazývaná šablónová tlač je technika, ktorá sa používa nielen k potlači reklamného textilu, ale aj iných materiálov. DobryTextil.sk však tlačí iba na reklamný textil a pracovné odevy.

Pred potlačou je potreba pripraviť šablónu (sito), cez ktorú sa bude pretlačovať farba na textil. Aby bola potlač kvalitná, je nutné dodať kvalitné podklady motívu (ideálne vo vektroch), viď. informácie v časti koľko ma bude potlač stáť. Pri potlači sieťotlačou sa na textil nanáša každá farba zvlášť. Ak máte v motíve napríklad 2 farby, je potreba urobiť 2 prípravy. Grafiku si pripravíme na PC a pre každú farbu v motíve vznikne tzv. film. Ten slúži na prenesenie motívu, alebo jeho časti (pokiaľ je motív zložený z viacerých farieb) na šablónu. Šablóna je rám z kovu, dreva alebo plastu, na ktorom je napnutá špeciálna sieťovina. Prenos motívu z filmu na šablónu je riešený osvitom. V miestach krytých filmom zostane zachovaná nevytvrdená svetlocitlivá vrstva a miesta, ktoré boli vystavené svetlu stvrdnú. Potom sa tlačový motív vymyje vodou a po usušení je šablóna pripravená na prichytenie do stroja. Následne sa cez šablónu pretlačuje stierkou farba na textil. Pre kvalitnejšie prekrytie je občas nutné opakované pretlačenie farby. Proces sa zopakuje rovnakým spôsobom s každou farbou. Akonáhle je textil potlačený, vloží sa do tepelného tunelu, kde dôjde k jeho vysušeniu a zafixovaniu potlače na textil. Šablóna je po vymytí pripravená na ďalšie použitie.

Výhody sieťotlače

Výhodou sieťotlače je to, že farba je priamo nanesená na textil a je prakticky neodstraniteľná. Naše farby sú kvalitné a farebnosť motívu je výborná aj po niekoľko desiatkách opraní. Pri potlači väčšieho množstva textilu tým istým motívom sa dá dostať na výhodné ceny. Ďalšou výhodou je potlač motívu podľa presne definovaných farieb podľa Pantone.

Nevýhody sieťotlače

Vysoká cena pri menšom množstve. Prakticky sa nevyplatí potlač na 1-5 kusov z dôvodu náročnej predtlačovej prípravy. Ďalšou nevýhodou je potlač na rôzne druhy umelých materiálov (montérky, športové tričká atd.), kde nemusí dôjsť k 100% prekrytiu farbou.

Video potlače sieťotlačou

Potlač tričiek pomocou sieťotlače sme pre vás aj natočili. Krátke video si môžete pozrieť na našom blogu v článku Potlač textilu v praxi - sieťotlač.

sítotisk skautský tábor sítotisk mup sítotisk metro

Transferová potlač

Technológia využíva princíp sieťotlače. Netlačí sa však priamo na textil, ale na špeciálny transferový papier a až následne sa motív pri vysokom tlaku a teplote (až 190°C) fixuje na textil.

Výhody transferu

Výhodou transferu je možnosť aplikácie na viac druhov textilných matriálov pri zachovaní dokonalého krytia textilu motívom. Transfer je možné aplikovať aj na športovné tričká. Aby sa motív pri väčšom namáhaní nepotrhal, pridávame do farby zmes na zvýšenie pružnosti motívu. Tu by sme ale radi upozornili, že motív sa na textile nestane naťahovací, skôr nebude tak náchylný na poškodenie. Ďalšia výhoda transferu tkvie v tom, že je možné tlačiť veľmi tenké kontúry, detaily loga a viacfarebné motívy aj na textil, ktorý nemá 100% kvalitný a vybrúsený povrch. Linky a iné detaily tak „neuhnú“.  Ďalšou výhodou je možnosť potlače podľa presne definovaných farieb Pantone.

Nevýhody transferu

Prakticky sa jedná o rovnako náročnú predtlačovú prípravu ako pri sieťotlači a teda je táto technológia vhodná pre vyšší počet kusov. Pre niekoho môže byť transfer prekážkou v tom, že motív je na textil nažehlený. Jedná sa o fóliu a motív tak nie je prirodzený, ako pri sieťotlači. Doporučujeme pranie na max. 40°C, pranie naruby a motív neprežehľovať.

transfer praha transfer wrc transferový potisk na softshellové bundy

Flexová fólia (rezaná grafika)

Metóda flex, čiže rezaná grafika je technológia, ktorou sa tlačia jednoduché jednofarebné motívy. Motív sa najskôr vyreže pomocou rezacieho plotru na dopredu vybranú farbu fólie. Po vyrezaní sa odstráni prebytočná fólia a zostane iba motív. Takto pripravená fólia sa zažehlí pri vysokom tlaku a teplote na textil.

Výhody flexovej fólie

Veľkou výhodou je nenáročná predtlačová príprava a vysoká odolnosť voči poškodeniu. Hodí sa napríklad na potlač pracovných odevov v menších počtoch, alebo sa touto metódou tlačia také motívy, ktoré sa na odevu často menia. Typickým príkladom je potlač tričiek, mikín, dresov a iného textilu menom alebo číslom. Fólia má výborné krytie a je možné ju aplikovať aj na hrubší textil, napr. fleecové mikiny alebo montérky. Je možné tlačiť aj plnofarebné motívy - spôsob prípravy motívu je opísaný nižšie (Plnofarebná rezaná grafika).

Fólie na potisk jednobarevné Fólie na potisk glitry

Nevýhody flexovej fólie

Tenká fólia, ktorá na hrubšom materiále kopíruje povrch textilu. Je nutné dodržovať pranie na max. 40°C, nepoužívať aviváž, prať naruby a motív neprežehľovať. Vzhľadom k tomu, že motív je do fólie vyrezaný na plotru a následne sa odstraňuje prebytočná fólia, nie je možné tlačiť drobné detaily. U týchto detailov by mohlo dôjsť k ich odstráneniu spolu s prebytočnou fóliou. Vyberať sa dá iba zo vzorníka farieb fólii, nedá sa tlačiť podľa Pantone.

Video aplikácie fólie

Potlač touto technológiou sme pre vás aj natočili. Krátke video si môže pozrieť na našom blogu v článku Potlač textilu v praxi - rezaná grafika.

Flex ZDRSEM.cz Flex Raccoon

Plnofarebná rezaná grafika

Táto metóda sa líši od predchádzajúcej (Flexová fólia) tým, že než dôjde k vyrezaniu motívu na plotri, vytlačí sa na fóliu požadovaný motív. Až keď je motív vytlačený, dochádza k vyrezaniu obrázka na plotri. Po vyrezaní a odstránení prebytočnej fólie je motív pripravený na aplikáciu na textil. Rovnakým spôsobom ako u predchádzajúcej metódy rezanej grafiky sa aj v tomto prípade fixuje pri vysokom tlaku a teplote pomocou termolisu.

Výhody plnofarebnej rezanej grafiky

Vďaka jednoduchšej predtlačovej príprave je potlač tričiek možný už od menšieho množstva kusov. Je možné tlačiť aj zložité farebné obrázky a fotografie. Oproti digitálnej potlači je možné touto metódou úspešne tlačiť okrem tričiek aj na nebavlnené materiály, pracovné montérky, bundy a iné oblečenie. Potlačený obrázok je pevne zafixovaný a stálofarebný.

Nevýhody plnofarebnej rezanej grafiky

Nevýhody sú podobné ako u flexovej fólie. Je nutné dodržiavať pranie na max. 40°C, nepoužívať aviváž, prať naruby a motív neprežehľovať. Rovnako tak nie je možné tlačiť zložité detaily, ktoré by sa mohli odstrániť z podkladovej fólie pri odstraňovaní prebytočnej fólie.

Digitální transfer Zentiva transfer hc vsetín

Flocková fólia (rezaná grafika)

Spôsob aplikácie flockovej fólie je obdobný ako u flexovej fólie. Tieto dve fólie sa líšia v povrchu. Flexová fólia je hladká, zatiaľ čo flocková má na sebe drobné chĺpky a na dotyk pôsobí ako samet. Ak sa tlačí na hladký textil, motív vystupuje na povch textilu a vytvára dojem 3D loga.

Výhody flockovej fólie

U flockovej fólie je rovnako ako u flexovej menej náročná predtlačová príprava, vysoká odolnosť, trvanlivosť a stálofarebnosť. Aplikovať ju je možné na trička, mikiny, čiapky aj montérky. Doporučujeme pranie na max. 40°C, pranie naruby a motív neprežehľovať.

Nevýhody flockovej fólie

Podobné ako u Flexu, čiže výber farieb zo vzorníka, ktorý je u flockovej fólie obmedzenejší a nemožnosť tlačiť podľa Pantone farieb. Touto metódou sa nedajú tlačiť viacfarebné motívy.

Flock truhlářství Flock Rosa kamenolom

Digitálna potlač

Digitálna tlačiareň je moderné zariadenie prevážne na potlač tričiek, kde motívy môžu byť zložité mnohofarebné obrázky. Tlačiareň na tričká si možno predstaviť ako klasickú domácu tlačiareň, ale vo väčšom prevedení, kde sa do tlače pošle motív a tlačiareň ho na tričko jednoducho vytlačí.

Výhody digitálnej potlače

Výhodou digitálnej potlače je nenáročná predtlačová príprava a možnosť tlače zložitých farebných obrázkov a motívov už od menšieho množstva kusov. Touto metódou sa dajú tlačiť aj farebné fotografie. Farba sa do textilu vsiakne a na omak pôsobí takmer ako by na textile žiadna potlač nebola.

Nevýhody digitálnej potlače

Farby nie sú 100% výrazné. Sýtosť farieb záleží na materiáli na ktorý sa motív aplikuje. Potlač na trička zo 100% bavlny má najlepšie výsledky a motív je výrazný. Čím viac polyesteru však textil obsahuje, tým viac motív stráca na sytosti. Ak požadujete potlač zložitého farebného motívu na textil z umelých vlákien (mikiny, montérky, bundy), doporučujeme tlač rezanou grafikou. Ďalšou nevýhodou je výrazne vyššia cena pri potlači na čierny textil a to z dôvodu nutnej penetrácie špeciálnym podkladovým náterom.

Video potlače digitálnou tlačiarňou

Potlač tričiek digitálnou tlačiarňou sme pre vás aj natočili. Krátke video si môžete pozrieť na našom blogu v článku Potlač textilu v praxi - digitálna potlač.

Digitál Sapeli Digitál Medicafe Digitál Fleret

Špeciálne farby a tlačové efekty

Metalické farby

Okrem štandardných farieb a farieb miešaných podľa Pantone ponúkame tiež potlač metalickými farbami, ktoré pridajú motívu na atraktivite. Ak teda hľadáte niečo netradičné, môžete logo alebo nápis príjemne oživiť striebornou alebo zlatou farbou. Tieto farby obsahujú drobné čiastôčky, ktoré vytvárajú jemné odlesky. Tlač zlatou a striebornou farbou je možné aplikovať pomocou sieťotlače, transferu aj rezanej grafiky.

Reflexná potlač

Na zvýšenie bezpečnosti za znížených svetelných podmienok ponúkame potlač reflexnou fóliou. Jedná sa o jednofarebnú strieborno-šedú fóliu s reflexnými vlastnosťami. Reflexnou fóliou môžeme robiť potlač tričiek, mikín, búnd a pracovných odevov. Je však potreba upozorniť na to, že reflexná potlač je iba doplnkom odevu a jeho aplikáciou daný odev nezodpovedá norme EN ISO 20471:2013 (odevy s vysokou viditeľnosťou). Môže však poslúžiť ako doplnok k reflexným odevom splňujúcim normu.

Reflexní potisk ICOM reflexní potisk

Neónové farby a glitry

Ďalšou možnosťou ako oživiť potlač je neónová farba alebo glitry. Rovnako ako u reflexnej potlače sa aj v tomto prípade jedná o špeciálny typ odolnej fólie, ktorá sa na textil aplikuje za vysokého tlaku a teploty (Flexová fólia). Používanie výrazných farieb je v súčasnej dobre trend u výrobcov pracovných odevov. U nás nájdete v týchto farbách pracovné montérky SIRIUS BRIGHTON, ktoré je možné doplniť logom v neónovej farbe.

Potlač na uterák alebo osušku

Máte príliš zložitý farebný motív, ktorý nejde vyšívať a hľadáte spôsob ako ho dostať na uterák alebo osušku? Potom vám ponúkame plnofarebnú sublimačnú potlač vo fotografickej kvalite do dopredu natkanej 9 cm vysokej bordúry. Výhodou tejto aplikácie je, že je možné kvalitne zachytiť aj malé detaily - čitateľný je aj 0,5 mm vysoký text. Takto potlačený obrázok sa dá prať bez obmedzenia a aj po niekoľko desiatkách vypraní je potlač stále pekne farebná. Nedoporučujeme používať savo a motív prežehľovať.

Tlačíme na uteráky 50x100 cm a osušky 70x140 cm. Uteráky sú vyrobené zo 100% bavlny, bordúra polyester. Farby: biela, tmavožltá, fuchsiová, svetlomodrá, kráľovsky modrá, tmavomodrá, svetlozelená, tmavozelená, tmavošedá, čierna.á, tmavě žlutá, fuchsiová, světle modrá, královská modrá, tmavě modrá, světle zelená, tmavě zelená, tmavě šedá, černá.

Ako správne zadať podklady potlače sa dozviete tu.

Potisk na borduru

Ako sa starať o potlačený textil

Potlačený textil je vždy najlepšie prať v rukách. Samozrejme nie každému sa chce tráviť čas takýmto praním a je jednoduchšie tričko hodiť rovno do práčky. Ak už je tomu tak, skúste dodržovať aspoň tieto základné pravidlá: perte naruby na max. 40°C, nežehlite motív a nevystavujte ho neprirodzenému namáhaniu, naťahovaniu a poškodeniu ostrými predmetmi. U rezanej grafiky nepoužívajte pri praní aviváž. Vždy však ošetrujte textil aj podľa pokynov výrobcu textilu, ktoré sú uvedené na štítku odevu.

 

Otázky zodpovie a cenovú ponuku na mieru pripraví:
Katarína Kozáková (CZ, SK)
+421 222 205 111
potlac@dobrytextil.sk